1. FBS broker >
 2. Blog >
 3. Nasıl Başarılı Bir İşlemci Olunur? İşlem Zihniyetinizi Geliştirmek İçin İpuçları
2023-01-05 • Güncellendi

Nasıl Başarılı Bir İşlemci Olunur? İşlem Zihniyetinizi Geliştirmek İçin İpuçları

CREATIVE-102_cover_2.jpg

İşlem yapma zihniyeti nedir?

Birçok işlem koçunun, işlem dünyasında bir şeyler başarmak için olumlu bir işlem yapma zihniyetinin ne kadar önemli olduğunu söylediğini duymuş olabilirsiniz. Kulağa pek olası gelmiyor mu? Ancak bekleyin, gerçek, işlem yapma zihniyetinin aslında başarılı işlemlere yol açan ana faktörlerden biri olduğunu gösteriyor.

İşlem yaparken risklerle karşılaşmaya, bu risklerle baş etmeye ve hatta para kaybetmeye hazır olmalısınız. Bu tür durumlara nasıl tepki verdiğiniz – sakin olup ve aklınızı başına toplamak ya da duygularınıza yenik düşüp ve çaresizlikten aceleci kararlar almak – işlemlerinizin sonucunu etkiler. İşlem yapmak hakkında her şeyi biliyor olabilirsiniz ve harcayacak sınırsız paranız olabilir, ancak yanlış bir zihniyete sahipseniz umduğunuz sonuçları göremezsiniz.

Bu makale size işlem yaparken olumlu bir zihniyetin önemini, işlemci zihniyetinizi geliştirmenin yollarını, bir işlemciyi neyin başarılı kıldığını ve nasıl kazanan bir işlemci olunacağını öğretecektir.

CREATIVE-102_inner1.jpg

Olumlu bir zihniyet neden önemlidir?

Finansal piyasalarla ilgili çoğu işlemcinin unuttuğu şey, piyasaların duygulardan yoksun olmasıdır. Doğası gereği iyi veya kötü piyasa koşulları diye bir şey yoktur. Onlar hakkında ne hissettiğiniz tamamen size kalmış. Sizin kaybedecek bir işlem olarak gördüğünüz şey, başka biri için iyi bir fırsat olabilir. Bu nedenle, özünde işlem yapmak tamamen özneldir ve bir işlemcinin duygularına ve eylemlerine bağlıdır.

Stres altında nasıl davrandığınız zihniyetinize bağlıdır. Tüm canlılar tehlike anında içgüdüsel olarak hareket eder. İnsanlar da bir istisna değildir. Beklenmedik bir piyasa hareketi beynimizde "tehlike" kategorisine girebilir, bu nedenle birçok şlemci duygularının kurbanı olur ve para kaybetmelerine neden olabilecek kararlar verir.

Dahası, gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için öğrendiğiniz tüm grafik formasyonları aslında işlemcilerin psikolojisine dayanmaktadır. Belirli piyasa koşulları devreye girdiğinde, bazı işlemciler aşırı duygusallaşırken, diğerleri durumu daha fazla işlem fırsatı bulmak için kullanır.

Esasen, tüm piyasa hareketleri diğer işlemcilerin nasıl davrandığına bağlıdır. Bu nedenle, olumlu bir işlem yapma zihniyetine sahip olmak ve korku ve endişe gibi duyguları işlemlerinizden uzak tutmak çok önemlidir. İşlemlerinizdeki başarınızı kesinlikle engelleyeceklerdir. Duygularınızı işlemlerinizden uzak tutarak, piyasanın büyük resmini görebilecek ve hataları diğer işlemciler tarafından kullanılabilecek başka bir piyon haline gelmeyeceksiniz.

İşlemci Olarak Zihniyetinizi Geliştirmek İçin En İyi İpuçları

Şu anda doğru bir işlemci zihniyetine sahip olmasanız bile, bu umutsuz olduğunuz anlamına gelmez. Zihniyetinizi geliştirmenin yolları vardır. Aşağıda, daha birikimli bir işlemci olmaya ilişkin ipuçlarını tartışacağız.

Doğru bir işlemci zihniyetine girin

Uzmanlık seviyeniz ne olursa olsun, bir işlemin kazanılması veya kaybedilmesi hemen hemen kontrolünüz dışındadır. İşlem yapmak kendi içinde oldukça tahmin edilemezdir. Piyasanın bir sonraki hamlesini %100 tahmin edemezsiniz. Ancak bir risk yönetimi stratejisi bulabilir ve onu takip edebilirsiniz. İşlemleri kaybetmenin herhangi bir işlemcinin hayatının bir parçası olduğunu ve asla bir işlemci olarak yeteneklerinizi yansıtmadığını kabul etmelisiniz. Bazen tek yapabileceğiniz arkanıza yaslanıp beklemektir. Duygusal stresinizin, sakin ve mantıklı olduğunuz zamanlarda yaptığınız planlara ve stratejilere gölge düşürmesine izin vermeyin

Öğrenmeye devam edin

Yaşamak için ne yaparsanız yapın, öğrenmek her işin bir parçasıdır. Bu rekabetçi dünyada oyununuzun zirvesinde kalmak için sürekli olarak yeni bilgiler edinmeniz gerekir. Öğrenmek, işlem yapmak için doğru zihniyeti geliştirmenin de anahtarıdır. Farklı teknikler, araçlar, formasyonlar, stratejiler ve piyasa koşulları hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, paniğe kapılmanız ve duygularınıza yenik düşme olasılığınız o kadar azalır.

Kayıpların kontrolden çıkmasına izin vermeyin

Bu, mantıksal düşünmeyi ele geçiren duyguların en iyi örneğidir. Birçok yeni başlayan işlemci, işlemleri olumsuz yönde giderse, sadece beklemeleri gerektiğini düşünür. Kaybettiğiniz işlemlerinizi ne kadar uzun süre açık tutarsanız, kayıplarınızın artma olasılığı o kadar artar ve bakiyenizi geri kazanmanız o kadar zor olur. Bu nedenle deneyimli işlemciler, kaybedilen işlemleri erken kapatmanın ve bunun yerine kârlı pozisyonlara odaklanmanın daha iyi olduğunu bilirler.

Bir işlem günlüğü tutun ve düzenli gözlemler yapın

Bir işlem günlüğü, özellikle profesyonel bir işlemci olarak ilk adımlarınızı atıyorsanız faydalı olabilir. Günlüğü, açtığınız tüm işlemlerin kaydını tutmak için kullanın. İşleminizi kapattıktan sonra, size ne kadar kâr veya zarar getirdiğini de not etmelisiniz. Tüm bu bilgileri tek bir yerde tutmak, işlem stratejilerinizde nelerin iyileştirilmesi gerektiğini, hangi yaygın hataları yaptığınızı ve gelecekte bunlardan nasıl kaçınacağınızı analiz etmenize yardımcı olabilir.

Diğer başarılı işlemcilerin eylemlerini gözlemleyin

Başkalarından öğrenmek her zaman herhangi bir zanaatta ustalaşmanın mükemmel bir yoludur. İşlem yapmak da bir istisna değildir. Diğer başarılı işlemcilerin nasıl çalıştığını, piyasayı nasıl analiz ettiklerini ve her bir kararlarının arkasındaki motivasyonu gözlemlemek, kendi mantıksal düşüncenizi geliştirmenize ve kendi işlemlerinizle uğraşırken daha sağduyulu kalmanıza yardımcı olabilir.

Duygularınızı kontrol edin

Duygular günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak işlem dünyasında onlara yer yoktur. Bu iş kolunda korku ve açgözlülük gibi duygular yaygındır. İşlemciler ya korktukları ve fişi çok erken çektikleri ya da çok açgözlü oldukları ve kârlarını alma şansını kaçırdıkları için birçok iyi işlem mahvoldu. Her zaman zihninizi sakin tutun ve işlemlerinizi duygularınızın yönetmesine izin vermeyin.

Piyasanın size hiçbir şey borçlu olmadığını kendinize hatırlatın

Newton'un üçüncü yasası, her etki için eşit ve zıt bir tepki olduğunu belirtir. Ama, bu finansal piyasalar için geçerli değildir. Eğer işlemleriniz düşüşe geçmişse, piyasanın tersine dönmesini beklemeyin. Bunun yerine, bu yeni gelişmeden yararlanmak için işlemi kapatın ve başka bir tane açın. Ne yazık ki, piyasalar Newton fiziği değildir, bu yüzden fiyatın olmasını istediğiniz yere geri dönmesini beklemek boşuna olabilir.

CREATIVE-102_inner2.jpg

Kazanan Bir İşlemcinin Temel Özellikleri

Artık doğru zihniyeti geliştirmek için ne yapmanız ve yapmamanız gerektiğini bildiğinize göre, tüm başarılı işlemcilerin paylaştığı bazı özelliklere bakalım. Göründüğü gibi, kazanan tüm işlemciler:

 • risk alma konusunda rahatlardır. Eğer kaybetme düşüncesini kaldıramıyorsanız, işlem yapmak size göre değildir. İşlemleri kaybetmek, işlem yapmanın sadece bir parçasıdır ve başarılı işlemciler, işlemlerinin kâr getirmek yerine onlara paraya mal olabileceğini nasıl kabul edeceklerini bilirler;
 • değişen piyasa koşullarına hızla uyum sağlama yeteneğine sahiplerdir. Başarılı işlemciler, piyasa gerektiriyorsa işlem stratejilerini değiştirmeye her zaman hazırdır. İşlerine bağlı hissetmezler ve her zaman piyasanın akışına uymaya isteklidirler;
 • piyasayı tarafsız bir şekilde inceleyebilirler. Herhangi bir piyasadan en iyi şekilde yararlanmaya kendilerini adamışlardır. Kendi duygularının, doğru düşünme ve hızlı karar verme yeteneklerini alt etmesine izin vermezler;
 • kazanan veya kaybeden işlemlerden duygusal olarak etkilenmezler. Kazanmak ve kaybetmek, herhangi bir işlemcinin işinin bir parçasıdır. Her bir işlemin sonucuna çok fazla odaklanmak, diğer açık pozisyonlar söz konusu olduğunda doğru düşünme yeteneğinizi engelleyebilir;
 • öz disiplinlidirler. Kazanan işlemciler riski nasıl hesaplayacaklarını ve stratejilerini buna göre nasıl planlayacaklarını bilirler. Kumar oynamazlar ve işlemleri kapatıp kazançlarını alma zamanının geldiğini bilirler;
 • piyasanın tahmin edilemeyeceğinin farkındadırlar. Kazanan işlemciler, piyasanın önceden hazırlanmış bir algoritmaya göre çalışmadığını bilirler. Piyasanın sunduğu her şeyi almaya hazırdırlar ve piyasa akışını değiştirdiğinde kendilerini kötü hissetmezler.

Kazanan Bir İşlemcinin Alışkanlıkları

 • Başarılı işlemciler, performanslarını düzenli olarak gözden geçirmeleri ve değerlendirmeleri gerektiğini bilirler. Bu, geliştirmeleri gereken yönleri bulmalarına ve geçmiş hatalardan ders almalarına yardımcı olur.
 • Kazanan işlemciler esnektir. Mevcut işlemlerine ve stratejilerine bağlı kalmazlar ve gerekli değişiklikleri yapmaya her zaman hazırdırlar. Bir işlemi ne zaman kapatacaklarını ve bir sonraki hedefe geçeceklerini bilirler.
 • Kazanan işlemciler, gerçek bir kâr fırsatı gördüklerinde parayı riske atmaktan çekinmezler. Başarının riskten korkanlara gelmediğini bilirler. Yine de, seçeneklerini iyice düşünmeden işlem yapmaya atılmazlar ve buna hazır değillerse kesinlikle büyük miktarlarda parayı riske atmazlar.

Tüm bunları bilmenin, kendi olumlu işlemci zihniyetiniz üzerinde çalışmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Tedbirli olmayı unutmayın, tüm kararlarınızı iyice düşünün ve duygularınızın mantığınıza üstün gelmesine asla izin vermeyin!

 • 70

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera